Yorumlar(0)

Sabayon; yumurta, şeker ve genelde şarap veya likörün benmari üzerinde çırpılması suretiyle hazırlanan sosa verilen isimdir.

Ben burada şarap ve likör kullanmadım. Size limon aromalısının tarifini vereceğim… Bu sosu istediğiniz bir tart, tartolet veya cheesecake’de kullanabilirsiniz.

Sabayonu yapmak için, büyük bir tencerenin yarısına kadar su koyup, kaynatın.

kaynamış su

kaynamış su

Ardından altını iyice kısın. Başka bir metal kase içine bir büyük yumurta (soğuk olmalı), 3 büyük yumurta sarısı (soğuk olmalı), 3/4 bardak toz şeker, 1 limon kabuğunun rendesi konarak, mikserle homojen bir karışım elde edene kadar çırpılır ve bu kap, ocaktaki suyun üzerine oturtularak, mikserle çırpmaya devam edilir.

malzemeler

malzemeler

önce iyice çırpılır

önce iyice çırpılır

sıcak suyun üzerine oturtulur

sıcak suyun üzerine oturtulur

Bir yandan çırpılırken, bir yandan da kase ara sıra döndürülür ki; ısı eşit yayılsın. Bir tarafta da sıkılmış olarak 1 limonun suyu bekletilir. Yaklaşık 2 dakika çırpılıp, yumurtalar kalınlaşıp, köpüklü bir hal aldığında, limon suyunun yarısı eklenir. Hızlı bir şekilde çırpmaya devam edilerek, karışım tekrar kalınlaştırılır. (Kıvamlı hale getirilir.) Bu yaklaşık 5-6 dakika alır. Kalınlaşan sosa, limon suyunun diğer yarısı da eklenip, tekrar 5-6 dakika çırpılıp, iyice kalınlaştırılır.

1 limon suyu

1 limon suyu

önce yarısı, sonra diğer yarısı sosa eklenir

önce yarısı, sonra diğer yarısı sosa eklenir

Ocak kapatılır. Fakat metal kap, suyun üzerinden alınmaz. Önceden küçük küp parçalar halinde kesilmiş, soğuk tereyağı sosa ilave edilir ve durmadan hızlı bir şekilde çırpılır. Sabayon önce biraz sulanacak ama soğuyunca tekrar kıvamını alacaktır.

soğuk olmalı

soğuk olmalı

hızlıca çırpın

hızlıca çırpın

Sabayonu ılık olarak, istediğiniz tartın veya cheesecake’in üzerine dökün. Fırınınızın ızgarasını, önceden yüksek dereceye ısıtın. Tart kalıbı, ızgaraya yakın olacak bir şekilde yerleştirin. Fırın kapağını açık tutarak, sabayonun üzerinin kahverengi renk almasını sağlayın. Bu sırada fırının başından ayrılmayın çünkü işlem bir kaç saniye sürecektir.

ılık dökün

ılık dökün

kekin tamamını kaplasın

kekin tamamını kaplasın

bir kaç saniye sürecektir

bir kaç saniye sürecektir

Tartı dışarı alın ve bir miktar dinlendirin. Daha sonra servise hazırdır. Görselde gördüğünüz; limonlu sabayon dolgulu cheese-cake’dir. Cheese-cake’in tarifi de www.gokseli.com’da ‘Çekmecedeki Tarifler’ sekmesinde mevcut. Biraz işlem olarak zor (kıvamını tutturmak herzaman çok kolay olmuyor) ama çok lezzetli bir sos.

limonlu cheese-cake hazır

limonlu cheese-cake hazır

 

Yorumlar(0)
6 Nisan 2013

Bugün size hem çok kolay, hem de yemesi çok keyifli bir tarif vereceğim. Bu pastayı, kolej günlerimde, yemek dersinde öğrenmiştim. O zamanlar Amerikan Kolejleri tam bir ev kadını yetiştirmek üzerine eğitim veriyordu. Tarif öğrencilik yıllarımdan:

Öncelikle koyuca krem şanti hazırlanır. Bunun için Pınar veya Dr.Oetker krem şantinin içinden çıkan paketlerden biri yeterli.

03

koyuca hazırlanmış

Diğer bir kaba da 1 su bardağı civarında süt konur. 2 paket Eti kakaolu bisküvi kullanılır. (Bu pastanın özelliği bu bisküviler, başka bir bisküvi kullanmayın.) Bisküviler önce soğuk süte, ardından krem şantiye batırılarak, borcama dizilir.

1. aşama

1. aşama

2. aşama

2. aşama

3. aşama

3. aşama

Bu işlem çift kat olarak yapılır. Artan krem şanti bisküvilerin üzerine dökülür. Diğer tarafta çikolata sosu hazırlanır. 125gr. margarin, 80gr. bitter çikolata ile benmari usulü eritilir. Bir kapta 3 yumurta, 1 çay bardağı toz şeker mikserle koyu bir kıvam alana kadar çırpılır. Üzerine 2 çorba kaşığı kakao eklenir. En son olarak da eriyen çikolata ilave edilerek, çırpılır. Koyuca bir sos olur. Bu sos bisküvilerin her yerine gelecek şekilde dökülür.

benmaride eritilir

benmaride eritilir

çikolata sosu

çikolata sosu

krem şanti+çikolata sosu

krem şanti+çikolata sosu

En son olarak pastayı süslemek için, toz haline getirilmiş antep fıstığı, kavrulmuş badem veya kakao serpilir. (isteğe bağlı) Pastamız hazır. Aslında pastanın ismi, buzlukta dondurma soğukluğuna erişinceye kadar bekletilmesinden gelmektedir. Fakat ben, çikolata tadını daha yoğun almak için, bir kaç saat buzlukta tutup, daha sonra buzdolabına alıyorum, tercih size kalmış.

antep fıstıklı

antep fıstıklı

servise hazır

servise hazır

Yorumlar(0)

Bir bütün tavuk iyice yıkanıp, gerisi kesilip, düdüklü tencereye konur ve tavuğun üzerine gelecek kadar su eklenip, 1 tatlı kaşığı da tuz ilave edilerek; düdüklüde 15-20 dakika pişirilir. Düdüklü tencere kullanmıyorsanız, normal tencerede tavuk iyice pişene kadar tutunuz.

tavuğun büyüklüğüne göre, düdüklüde 15-20 dakika

tavuğun büyüklüğüne göre, düdüklüde 15-20 dakika

tavuğun üzerinde biriken kefi alın

tavuğun üzerinde biriken kefi alın

Ayrı bir tencereye, 3/4 kahve fincanı sıvı yağ koyun. Üzerine 2 dolu çorba kaşığı un, 2 kahve fincanı şehriye (arpa veya tel) ilave edin ve rengi hafif sararıncaya kadar kavurun.

evde olan arpa şehriyeyi kullandım

evde olan arpa şehriyeyi kullandım

Üzerine soğuk olarak, 2 bardak su ve 2 bardak tavuk suyu ilave edin. Suyun soğuk olması, unun topaklanmaması için önemlidir. Ardından, sıcak olarak, 2 bardak tavuk suyu, 2 bardak su ve 1 kahve fincanı kavrulmamış şehriye ekleyin. 1 tatlı kaşığı tuz ilave edip, şehriyeler pişene kadar ocakta tutun. Ara ara karıştırın ki; dibi tutmasın.

oda sıcaklığındaki suyu ilave ettim

oda sıcaklığındaki suyu ilave ettim

daha fazla su ilave edilmiştir

daha fazla su ilave edilmiştir

O arada, tavuğun kanat, geri, boyun gibi kısımlarını ayırıp, tiftin. Böylelikle tavuğun, yenmek için daha az tercih edilen yerlerini değerlendirmiş oluyorsunuz.

tavuğun kemikli kısımları tiftilmiştir

tavuğun kemikli kısımları tiftilmiştir

Tiftilmiş tavuğu da çorbanıza koyun. Sonra ayrı bir kaba, 2 su bardağı yoğurt (Gökseli yapımı) alın. İçine 1 yumurta sarısı (yum. küçükse 2 adet) ilave edip, çırpın.

Gökseli yapımı yoğurt ve 1 yum. sarısı

Gökseli yapımı yoğurt ve 1 yumurta sarısı

Bu karışımı, çorbaya (kesilmemesi için) alıştırarak ekleyin. Alıştırmak: Çorbadan, 2 kepçe yoğurtlu kaseye alıp, karıştırın. Sonra tamamını çorbaya ilave edin.

hızlıca karıştırın

hızlıca karıştırın

tamamını çorbaya dökün

tamamını çorbaya dökün

Birkaç dakika kaynatın. Sağlık deposu çorbanız hazırlanmıştır.

çorba hazır

çorba hazır

Yanında, kızarmış çavdar ekmeği, üzerinyse (isteğe bağlı) taze çekilmiş karabiber ve pul kırmızı biber serperek, servis edin.

afiyet olsun

afiyet olsun

 

 

 

 

 

Yorumlar(0)
26 Şubat 2013

Aldığımız 1,5 kg. civarındaki kabağı yıkıyoruz ve üstünü bıçakla kazıyoruz.

IMG_2133

Kabaklar çok uzunsa 2’ye kesip, değilse bütün olarak içlerini, kabaklar ince kalacak şekilde oyuyoruz.

IMG_2147

Oyduğumuz içten, 1 çay bardağı kadar ayırıp, gerisini mücver yapmak üzere buzdolabına kaldırıyoruz. (Bunun tarifini ayrıca vereceğim.)

IMG_2154

Sıra iç harcını hazırlamaya geldi. Biz İzmir’liler, etli dolmalarda kıymayı daha bol kullanırız. Yarım kg. kıyma, 1 orta boy rendelenmiş soğan, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiber, ayırdığımız 1 çay bardağı dolma içi (küçük küçük keserek kullanacağız), 3/4 çay bardağı pirinç (yıkanmış olması gerekiyor), 3-4 çorba kaşığı Gökseli domates sosu (bu sos yoğun olduğu için 3-4 kaşık yeterli, aksi halde istediğiniz kırmızılıktaki rengi verecek kadar bol kullanılmalıdır), 1-2 çorba kaşığı sıvı yağ ve 1 çay bardağına yakın su da ilave edildikten sonra  hepsi karıştırılır. İsteğe bağlı olarak, içine kuru/taze nane ve maydanoz ilave edilebilir. Sıvı bir harç olmalıdır. Aksi taktirde dolmanın içi tıkız olur.

IMG_2163

Harç, kabakların içine doldurulur ve ağızları dik gelecek şekilde, tencereye dizilir.

IMG_2175

Her bir dolmanın üzerine, nohut büyüklüğünde margarin veya tereyağı konulur. Ardından, bir kaç çorba kaşığı, sulandırılmış Gökseli domates sosu ilave edilir. Tencerenin dibinde 2-3 parmak gözükecek kadar su ilave edilir. Kapağı kapatılarak, önce yüksek ısıda, kaynadıktan sonra altı kısılarak pişirilir. (İçiniz kalırsa, köfte şekline getirip, oyduğumuz kabak içlerine sarılarak, dolmaların üzerine koyabilirsiniz. Aşağıdaki şekildeki gibi.)

IMG_2188

Kabak dolmalarımız hazırdır. Gökseli’nin ev yapımı yoğurduyla, servis edilir. Afiyetle yenir.

IMG_2211

Yorumlar(0)

Bugünkü tarif, tüm çocukların ve eşlerin keyifle yiyeceği, annelerin de ev yapımı olduğu için gönül rahatlıyla yemelerine izin vereceği bir lezzet. Pizza! Kim ”Sevmem” diyebilir ki!

Not: Tarifimle beraber, fotoğraflardan aşama aşama yapmanız gerekenleri takip edebilirsiniz.

Tarife geçmek gerekirse; öncelikle hamuru hazırlamamız gerekiyor. Ilıttığımız 1 bardak süte, 1 tatlı kaşığı toz mayayı ilave edip, eziyoruz ve yarım saat bekletiyoruz. Maya kabarınca içine daha önceden erittiğimiz 125gr. margarini, 1 yumurtayı, 1 silme tatlı kaşığı tuzu koyup, aldığı kadar unla (1/2kg. un civarı) yoğurup, yumuşak bir hamur yapıyoruz. Hamurun üzerine, nemli bir bez koyup, 1 saat bekletiyoruz. Hamur kabarıp, mayalanınca, istediğiniz bir tepsiye yarım cm. kalınlığında yayabilirsiniz. Ardından üzerine bol müktarda Gökseli domates sosundan koyup, (Sizin de yaz domateslerinden hazırladığınız, ev yapımı domates sosunuz varsa onu kullanabilirsiniz.) 200 derecede bir ön pişirme yapıyorsunuz. (12-15 dk. arası) Yalnız, fırına atmadan önce çatal yardımıyla bir-iki yerinden hamuru delin ki; kabarma yapmasın.

1. aşama

1/2 cm kalınlığında

1/2 cm kalınlığında

Gökseli domates sosuyla

Gökseli domates sosuyla

Ondan sonra istediğiniz malzemeyi, sucak-salam-sosis-mantar (aklınıza ne geliyorsa, zevkinize göre, pizzada kullanabileceğiniz herşey) üzerine döşeyin, tekrar bir kaç dakika fırınlayın. (3-5 dakika/ Sucuklar pişinceye kadar.) Rendelediğiniz peyniri, kaşar olabilir, mozarella olabilir veya dil peyniri, bolca üzerine serpin. Ardından yuvarlak dilimlediğiniz domatesleri de üzerine yerleştirin ve peynir eriyinceye kadar fırınlayın. Fırından aldıktan sonra üzerine istediğiniz yeşillikleri ilave ederek, servis edin. (Roka, kuzu kulağı vs.)

istediğiniz malzemeyle

istediğiniz malzemeyle

3-5 dk. fırınlayın

3-5 dk. fırınlayın

bolca peynir rendeleyin

bolca peynir rendeleyin

7. aşama

8. aşama

pizzanız servise hazır :)

pizzanız servise hazır :)

Not: Gökseli’den sipariş vermek istediğinizde, rendelenmiş peynir ve dilim kesilmiş domatesler de konduktan sonra gönderiliyor. Sizin de maksimum 5 dk. evde fırınlamanız gerekiyor ki; sıcak servis edebilesiniz.

Denemeye değer değil mi? :) Çok iştah acıcı gözüküyor. Evdekiler bayılacak!

Yorumlar(0)
12 Şubat 2013

Screen Shot 2013-02-12 at 2.13.46 PM

Size bugün hem çok sağlıklı, hem de kolay bir tarif vereceğim; böylelikle katkı maddeli/hazır yoğurtlardan kurtulmuş olacaksınız. :)

İster pastörize kutu/şişe sütü, isterseniz de sütçünüzden açık süt alıp, hazırlayabilirsiniz. Şahsen ben, haftanın 2 günü kapıma gelen Hamza’nın sütünü tercih ediyorum. Tarifine gelince; aldığınız sütü iyice kaynatın ve ılınmaya bırakın. Küçük parmağınızla sütün ısısını kontrol edin. Parmağınızın dayanabileceği sıcaklıkta olmalıdır, dikkat edin yanmayın! Yani ne çok sıcak, ne de soğuk. Kitap tariflerine göre yaklaşık 50-55 derece civarında olduğu söylenmektedir. Ama ben hiçbir zaman derece kullanmıyorum, serçe parmağıma güveniyorum. :) İstediğimiz ısıya gelmiş sütü, toprak veya cam kaba alabilirsiniz. İsterseniz kaynattığınız tencerede de mayalayabilirsiniz. Daha sonra sofraya koyarken, şık durması açısından, toprak kabı tavsiye ederim.

Ayrı küçük bir kaseye, mayalamak için kullanacağınız 1 dolu tatlı kaşığı yoğurdu alın. İsterseniz daha önce mayaladığınız yoğurttan, isterseniz de hazır yoğurttan kullanabilirsiniz. Bu yoğurdu hafifçe sulandırarak, çırpın ve daha sonra mayalayacağınız süt dolu kabın kenarından yavaşça koyun ve o noktadan hafifçe kaşığınızı çırpın. Çok narin ve küçük hareketlerle, 1-2 döndürmeden bahsediyorum.

Sonra, kabın ağzını kapatıp (tabak-kapak), kabı küçük bir battaniyeye sarın. Yaklaşık 3-4 saat mayalanmasını bekleyin. Ardından kabınızı buzdolabına kaldırabilirsiniz. Ertesi gün yoğurdunuz yenmeye hazırdır. Denemenizi tavsiye ederim. :)

Püf noktalarına gelince; kışın mayalanması için beklediğiniz süreyi  (3-4 saati) geçirseniz de sorun olmayacaktır, fakat; yazları hava çok sıcak olduğundan 3-4 saati aşmamak gerekiyor. Hatta 2-3 saat dolunca kontrol edip, mayalanmış ise, buzdolabına almak gerekiyor, yoksa yoğurt ekşiyebilir.

Püf nokta 2: Buzdolabına yoğurdu kaldırırken, çok fazla sarsmamaya özen göstermeniz gerekiyor çünkü aksi taktirde yoğurt sulanabilir.

Püf nokta 3’e gelince; mayaladığınız yoğurdun ekşi olmamasına dikkat edin çünkü ekşi yoğurttan mayalarsanız, yoğurdunuz da ekşi olur. Tatlı süzme yoğurttan mayalanan yoğurt, bence çok daha lezzetli oluyor. Daha öncelerde önerdiğim gibi (facebook.com/GokseliTatlari) Sütaş süzme yoğurdu kullanabilirsiniz.

Not: Benim yoğurdumun tercih edilmesinin sebeplerinden biri de, bir çok ev yapımı yoğurda göre daha katı olması. Tabi ki; katkı maddeli yoğurtlar kadar hiçbir ev yapımı yoğurt katı olamaz.

1. aşama

1. aşama

2. aşama

2. aşama

2. aşama

2. aşama

3. aşama

3. aşama

4. aşama

4. aşama

5. aşama

5. aşama

ve ev yapımı yoğurt hazır :)

ve ev yapımı yoğurt hazır :)

Yorumlar(0)

226104_390895487644119_1935288920_nMutfaktaki zahmetli işleri severim çünkü orada yorulmuyorum. Kimisi için ‘‘Kim uğraşacak bunlarla?’’, benim içinse keyif. :) Yapabildiğim herşeyi evde yapmayı tercih ediyorum. Tarhanadan-zeytine, reçelinden-domates sosuna, yoğurdundan-eriştesine kadar…

İzmir, Selçuk tarafında küçücük bir bahçem var. (Yazları oradayım.) Domatesim, biberim, maydanozum vs. oradan. Diğer sebze, meyvelerimi de Selçuk pazarından temin ediyorum. Hatta sırf bu yüzden enginar, şevketi bostan gibi zeytinyağlıların siparişlerini ancak 4 gün önceden alabiliyorum çünkü sebzelerimi İzmir’den getirtiyorum. Gerçekten Ege yeşilliklerinin yerini hiçbir şey tutmuyor.

Yazın hazırlıyorum tüm ürünlerimi… Önce tarhanayla başlıyorum. Günler sürüyor yapması. Ama sonra gönül rahatlığıyla yiyorum, yediriyorum. Bir ara nasıl yaptığımın tarifini de vereceğim, görselleriyle beraber. :) Salihli usulü hazırlıyorum tarhanamı, kayınvalidemden öğrendim, size de öğretebilirim. Sadece biraz zahmetli, hele benimkisi bol sebze, az undan yapıldığı için çok daha meşakkatli. Bir çokları sebzesi, sebzesinin suyu derken, bol bol un koyar. Eh hal böyle olunca, çoğalıverir tarhana da.

Ara ara reçellerimi, marmelatlarımı hallediyorum. Bol tutuyorum. Mevsim meyvesi neyse, ona göre hazırlıyorum. Domates sosumu da yazdan yapıyorum. Selçuk yöresinin domatesleri mis gibi kokar, kıpkırmızı olur. Eriştemi de yazdan açıveriyorum. Vakit buldukça, yavaş yavaş hazırlanıyor. Şahsen ben evde kepeklisini pişiriyorum, daha çok sevdiğimden. Kimisi beyaz undan olanını tercih ediyor, siz hangisini isterseniz, keyfinize kalmış.

Anlayacağız, yaz benim için pek de yaz gibi geçmiyor. Evet, deniz-kum da var ama çoğunlukla kışa hazırlık. Karınca misali. Zaman zaman yorucu oluyor ama dediğim gibi çoğunlukla eğlence. Kışa girerken de zeytinlerimi hazırlıyorum. Ondan sonra tüm ürünlerim sizler için İstanbul’da yerlerini almış oluyorlar. İstanbul’a gelir gelmez de sütçüm haftada 2 kere süt getiriyor ve ben de taze taze yoğurdumu yapabiliyorum. Katkı maddesiz olmasına ragmen, bayağı da kıvamlı oluyor. (Bir gün bunun tarifini de vereceğim. Aslında çok kolay ama uğraşmak istemezseniz, benimkini de deneyebilirsiniz.)

Gerisi sizden gelen istekler doğrultusunda. Nasıl mı? O gün canınız zeytinyağlı mı çekti, hemen hazırlayıp, gönderiveriyorum. Hah, tatlı-tuzluda sınır tanımam. Hepsini sevgiyle yaparım. Tek takıntım, tüm tatlarımın mevsiminde, taze, ev yapımı ve doğal olması.

Bir sürü önerilerim, kendi kendime ürettiğim tatlarımı da sorarsanız söyleyebilirim. :) Fikirler önerebilirim çünkü mutfak sohbetini çok severim. Benimle e-posta adresimden (gokseli@gokseli.com), Facebook’tan (www.facebook.com/GokseliTatlari), Twitter’dan (www.twitter.com/GokseliTatlari), Instagram’dan (www.instagram.com/GokseliTatlari) veya buradan yazışabilirsiniz, çok keyif alırım.

Haberlerinizi bekliyorum!

Görüşmek üzere :)