Yorumlar(0)
Etli Kabak Dolması
26 Şubat 2013

Aldığımız 1,5 kg. civarındaki kabağı yıkıyoruz ve üstünü bıçakla kazıyoruz.

IMG_2133

Kabaklar çok uzunsa 2’ye kesip, değilse bütün olarak içlerini, kabaklar ince kalacak şekilde oyuyoruz.

IMG_2147

Oyduğumuz içten, 1 çay bardağı kadar ayırıp, gerisini mücver yapmak üzere buzdolabına kaldırıyoruz. (Bunun tarifini ayrıca vereceğim.)

IMG_2154

Sıra iç harcını hazırlamaya geldi. Biz İzmir’liler, etli dolmalarda kıymayı daha bol kullanırız. Yarım kg. kıyma, 1 orta boy rendelenmiş soğan, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiber, ayırdığımız 1 çay bardağı dolma içi (küçük küçük keserek kullanacağız), 3/4 çay bardağı pirinç (yıkanmış olması gerekiyor), 3-4 çorba kaşığı Gökseli domates sosu (bu sos yoğun olduğu için 3-4 kaşık yeterli, aksi halde istediğiniz kırmızılıktaki rengi verecek kadar bol kullanılmalıdır), 1-2 çorba kaşığı sıvı yağ ve 1 çay bardağına yakın su da ilave edildikten sonra  hepsi karıştırılır. İsteğe bağlı olarak, içine kuru/taze nane ve maydanoz ilave edilebilir. Sıvı bir harç olmalıdır. Aksi taktirde dolmanın içi tıkız olur.

IMG_2163

Harç, kabakların içine doldurulur ve ağızları dik gelecek şekilde, tencereye dizilir.

IMG_2175

Her bir dolmanın üzerine, nohut büyüklüğünde margarin veya tereyağı konulur. Ardından, bir kaç çorba kaşığı, sulandırılmış Gökseli domates sosu ilave edilir. Tencerenin dibinde 2-3 parmak gözükecek kadar su ilave edilir. Kapağı kapatılarak, önce yüksek ısıda, kaynadıktan sonra altı kısılarak pişirilir. (İçiniz kalırsa, köfte şekline getirip, oyduğumuz kabak içlerine sarılarak, dolmaların üzerine koyabilirsiniz. Aşağıdaki şekildeki gibi.)

IMG_2188

Kabak dolmalarımız hazırdır. Gökseli’nin ev yapımı yoğurduyla, servis edilir. Afiyetle yenir.

IMG_2211

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir