Yorumlar(0)
Ev yapımı, bol malzemeli pizza
18 Şubat 2013

Bugünkü tarif, tüm çocukların ve eşlerin keyifle yiyeceği, annelerin de ev yapımı olduğu için gönül rahatlıyla yemelerine izin vereceği bir lezzet. Pizza! Kim ”Sevmem” diyebilir ki!

Not: Tarifimle beraber, fotoğraflardan aşama aşama yapmanız gerekenleri takip edebilirsiniz.

Tarife geçmek gerekirse; öncelikle hamuru hazırlamamız gerekiyor. Ilıttığımız 1 bardak süte, 1 tatlı kaşığı toz mayayı ilave edip, eziyoruz ve yarım saat bekletiyoruz. Maya kabarınca içine daha önceden erittiğimiz 125gr. margarini, 1 yumurtayı, 1 silme tatlı kaşığı tuzu koyup, aldığı kadar unla (1/2kg. un civarı) yoğurup, yumuşak bir hamur yapıyoruz. Hamurun üzerine, nemli bir bez koyup, 1 saat bekletiyoruz. Hamur kabarıp, mayalanınca, istediğiniz bir tepsiye yarım cm. kalınlığında yayabilirsiniz. Ardından üzerine bol müktarda Gökseli domates sosundan koyup, (Sizin de yaz domateslerinden hazırladığınız, ev yapımı domates sosunuz varsa onu kullanabilirsiniz.) 200 derecede bir ön pişirme yapıyorsunuz. (12-15 dk. arası) Yalnız, fırına atmadan önce çatal yardımıyla bir-iki yerinden hamuru delin ki; kabarma yapmasın.

1. aşama

1/2 cm kalınlığında

1/2 cm kalınlığında

Gökseli domates sosuyla

Gökseli domates sosuyla

Ondan sonra istediğiniz malzemeyi, sucak-salam-sosis-mantar (aklınıza ne geliyorsa, zevkinize göre, pizzada kullanabileceğiniz herşey) üzerine döşeyin, tekrar bir kaç dakika fırınlayın. (3-5 dakika/ Sucuklar pişinceye kadar.) Rendelediğiniz peyniri, kaşar olabilir, mozarella olabilir veya dil peyniri, bolca üzerine serpin. Ardından yuvarlak dilimlediğiniz domatesleri de üzerine yerleştirin ve peynir eriyinceye kadar fırınlayın. Fırından aldıktan sonra üzerine istediğiniz yeşillikleri ilave ederek, servis edin. (Roka, kuzu kulağı vs.)

istediğiniz malzemeyle

istediğiniz malzemeyle

3-5 dk. fırınlayın

3-5 dk. fırınlayın

bolca peynir rendeleyin

bolca peynir rendeleyin

7. aşama

8. aşama

pizzanız servise hazır :)

pizzanız servise hazır :)

Not: Gökseli’den sipariş vermek istediğinizde, rendelenmiş peynir ve dilim kesilmiş domatesler de konduktan sonra gönderiliyor. Sizin de maksimum 5 dk. evde fırınlamanız gerekiyor ki; sıcak servis edebilesiniz.

Denemeye değer değil mi? :) Çok iştah acıcı gözüküyor. Evdekiler bayılacak!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir