Yorumlar(0)
Ev yapımı yoğurt
12 Şubat 2013

Screen Shot 2013-02-12 at 2.13.46 PM

Size bugün hem çok sağlıklı, hem de kolay bir tarif vereceğim; böylelikle katkı maddeli/hazır yoğurtlardan kurtulmuş olacaksınız. :)

İster pastörize kutu/şişe sütü, isterseniz de sütçünüzden açık süt alıp, hazırlayabilirsiniz. Şahsen ben, haftanın 2 günü kapıma gelen Hamza’nın sütünü tercih ediyorum. Tarifine gelince; aldığınız sütü iyice kaynatın ve ılınmaya bırakın. Küçük parmağınızla sütün ısısını kontrol edin. Parmağınızın dayanabileceği sıcaklıkta olmalıdır, dikkat edin yanmayın! Yani ne çok sıcak, ne de soğuk. Kitap tariflerine göre yaklaşık 50-55 derece civarında olduğu söylenmektedir. Ama ben hiçbir zaman derece kullanmıyorum, serçe parmağıma güveniyorum. :) İstediğimiz ısıya gelmiş sütü, toprak veya cam kaba alabilirsiniz. İsterseniz kaynattığınız tencerede de mayalayabilirsiniz. Daha sonra sofraya koyarken, şık durması açısından, toprak kabı tavsiye ederim.

Ayrı küçük bir kaseye, mayalamak için kullanacağınız 1 dolu tatlı kaşığı yoğurdu alın. İsterseniz daha önce mayaladığınız yoğurttan, isterseniz de hazır yoğurttan kullanabilirsiniz. Bu yoğurdu hafifçe sulandırarak, çırpın ve daha sonra mayalayacağınız süt dolu kabın kenarından yavaşça koyun ve o noktadan hafifçe kaşığınızı çırpın. Çok narin ve küçük hareketlerle, 1-2 döndürmeden bahsediyorum.

Sonra, kabın ağzını kapatıp (tabak-kapak), kabı küçük bir battaniyeye sarın. Yaklaşık 3-4 saat mayalanmasını bekleyin. Ardından kabınızı buzdolabına kaldırabilirsiniz. Ertesi gün yoğurdunuz yenmeye hazırdır. Denemenizi tavsiye ederim. :)

Püf noktalarına gelince; kışın mayalanması için beklediğiniz süreyi  (3-4 saati) geçirseniz de sorun olmayacaktır, fakat; yazları hava çok sıcak olduğundan 3-4 saati aşmamak gerekiyor. Hatta 2-3 saat dolunca kontrol edip, mayalanmış ise, buzdolabına almak gerekiyor, yoksa yoğurt ekşiyebilir.

Püf nokta 2: Buzdolabına yoğurdu kaldırırken, çok fazla sarsmamaya özen göstermeniz gerekiyor çünkü aksi taktirde yoğurt sulanabilir.

Püf nokta 3’e gelince; mayaladığınız yoğurdun ekşi olmamasına dikkat edin çünkü ekşi yoğurttan mayalarsanız, yoğurdunuz da ekşi olur. Tatlı süzme yoğurttan mayalanan yoğurt, bence çok daha lezzetli oluyor. Daha öncelerde önerdiğim gibi (facebook.com/GokseliTatlari) Sütaş süzme yoğurdu kullanabilirsiniz.

Not: Benim yoğurdumun tercih edilmesinin sebeplerinden biri de, bir çok ev yapımı yoğurda göre daha katı olması. Tabi ki; katkı maddeli yoğurtlar kadar hiçbir ev yapımı yoğurt katı olamaz.

1. aşama

1. aşama

2. aşama

2. aşama

2. aşama

2. aşama

3. aşama

3. aşama

4. aşama

4. aşama

5. aşama

5. aşama

ve ev yapımı yoğurt hazır :)

ve ev yapımı yoğurt hazır :)

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir